Välisinvestorite huvi Paldiski vastu on suur

Paldiski Investorteeninduse Programmi raames läbiviidava välisinvestorite otsingu esimene faas, mis algas möödunud aasta oktoobrist ning kestab käesoleva aasta aprillini, on hoo sisse saanud. Selle tõestuseks on juba tänaseks läbi viidud mitmed külastused erinevatesse firmadesse Soomes ja ka esimene välisinvestori visiit Paldiskisse, millele on juba lähikuudel järgesid oodata.

Esimene külaline Paldiskisse oli Soome pereettevõte Plastoco Oy, mis toodab alates 1980. aastast survevalu plastist ja MIM-tehnoloogial (metal injection molding) erinevaid komponente. Ettevõte töötab täna  2500 m2 tootmispinnal, kus 2 vahetuses töötab 25 survevalumasinat, mis täidavad ööpäevaringselt klientide tellimusi Baltikumi, Põhjamaadesse ja mujale Euroopasse. Ettevõtte leidis üles möödunud aastal PIP-i Põhjamaade müügijuht Juha Granlund, kes tutvustas neile Paldiski töösuspiirkonna eeliseid ja võimalusi, ning kuna huvi piirkonna vastu oli nii suur, siis korraldati firma esindajatele kontaktreis esimesel võimalusel.

„See oli meil Eestisse väga huvitav ning hästi korraldatud ärireis ja selle eest suured tänud Paldiski tööstuspiirkonna meeskonnale. Nüüd on meil hulga parem ülevaade pakutavatest võimalustest ja saame oma otsuseid palju põhjalikumalt edasi kaaluda,“ kommenteeris Plastoco tegevjuht Mats Baarman külastust.

„Kõnealune visiit oli põhjalikum tutvumine piirkonnaga ja jätkuks möödunud aastal alanud esimestele läbirääkimistele. Peamisteks arutelupunktideks olid ettevõtte asutamisega, tööjõu ja värbamisega seonduvad küsimused, riiklikud toetused ja loomulikult külastasime pakutavaid kinnisvaraobjekte Paldiski Tehnopargis ning Pakri Teadus- ja Tööstuspargis. Ettevõtte plaanid paistavad olevat üsna tõsised, sest lisaks esialgsele huvile leida umbes 600 m2 tootmispind, kuhu tuua oma komponentide kooste- ja pakendamisüksus, mis võiks luua Paldiskisse kuni paarkümmend uut töökohta, palusid külalised end varustada veel täiendava infoga kruntide ja kuni 4000 m2 tööstuskompleksi rajamise kohta. See, et siinsed võimalused panevad potentsiaalsete investorite peas nii suured plaanid keerlema, on märk, et midagi pidi siin neile tõsiselt sümpatiseerima. Kindlasti on töö selle ettevõttega alles algusjärgus, aga juba lähiajal on Paldiskisse oodata ka uusi külalisi,“ võtab külastuse kokku Klienditugi OÜ juhatuse liige Rene Sildvee, kes oma ettevõttega koordineerib PIP-i rahvusvahelist investorotsingut.

„Tänaseks on Soomes, Rootsis, Norras, Taanis ja Venemaal suheldud juba paarisaja firmaga. Kõige suuremat huvi ilmutavad piirkonna vastu Soome ettevõtjad, kuid huvilisi on ka mujalt riikidest. Lähiajal on plaanis veelgi enam investoreid Paldiski piirkonnaga tutvuma tuua. Hetkel võib küll julgelt öelda, et Paldiski tööstuspiirkonna argumendid ei ole lihtsalt turundusfirma copywriteri tubli töö vili, vaid need tõesti töötavad,“ on projekti senise tulemuslikkusega rahul Paldiski Ettevõtjate Liidu ja PIP-i projektijuht Ly Lepik.

Harju Ettevõtlus ja Arenduskeskuse projektipartner PEL, kes koostöös Riigi Tugiteenuste Keskuse, kohaliku omavalitsusega ning Team Paldiskiga käivitas Riigi Tugiteenuste Keskuse poolt rahastatava PIP-i programmi 2017. aasta alguses. Projekti juhib PEL-i koosseisus projektijuht Ly Lepik, kelle koostööpartneriks on välisinvestorite otsingu hanke võitja Klienditugi OÜ, keda esindab juhatuse liige Rene Sildvee. Projekti eesmärgiks on edastada võimalikele investoritele vähemalt 15 suunatud väärtuspakkumist, mis peaks tagama neilt ühe investeerimisotsuse aastal 2018 ja 2-3 investeerimisotsust aastatel 2019-2020.