Avati Hiina Jilini provintsi äriesindus Eestis

Jilin219. juulil toimus EASi korraldatud Eesti-Hiina ärifoorum, mille käigus avati ka Hiina Jilini provintsi majandusesindus Põhja ja Ida-Euroopas asukohaga Tallinnas.  Foorum oli osa Hiina Jilini provintsi äridelegatsiooni visiidist Eestisse. Foorumil kohtusid ligi 30 delegaati Jilinist ligi 40 ettevõttega Eestist, mis on seni üks mastaapsemaid sellelaadseid üritusi Jilini provintsiga.

EASi juhatuse liikme Martin Hirvoja sõnul on seniste kohtumistega loodud vastastikune usaldus ning eeldused  veelgi tihedamaks koostööks on suured. „Aasta tagasi augustis sai alguse taastuvenergia alane koostöö. Nüüd oleme oma ühistegevust veelgi laiendanud ja kaasanud valdkonnad nagu näiteks põllumajandus või puidutööstus.  Palju on räägitud sellest, et Eestil on vaja Aasia ja Hiina suunalises majanduskoostöös fookust mõnele konkreetsemale piirkonnale.  Tänaseks oleme selle fookuse leidnud Jilini provintsi näol, kus on 27 miljonit elanikku, seega Eesti jaoks hoomatav mastaap,“ selgitas Hirvoja.

Riigikogu liige Tõnis Palts sõnas äriesinduse avamisel, et Eesti üheks oluliseks eeliseks on siinne äriühingute 0%-line tulumaksumäär reinvesteeritud kasumilt, mis teeb Eesti atraktiivseks peakontori asukohaks mitte üksnes Euroopa firmade jaoks, vaid täpselt samamoodi parimaks kohaks, kus Hiina ettevõtted saavad Euroopa turule laienemisel oma peakontori avada.

Jilini delegatsiooni juht, Department of Commerce of Jilin province’i peadirektor Cong Hongxia rõhutas eraldi äriesinduse avamise tähtsust. “Jilini provintsi äriesinduse avamine Eestis viib meie vahelise koostöö täiesti uuele tasemele ja loob eelduse tihedaks suhtluseks meie ettevõtete vahel,” selgitas ta.

Loodud esindus hakkab lisaks Eestile teenindama ka teisi Euroopa Liidu ida- ja põhjapoolseid riike. Möödunud aasta sügisel sõlmisid EAS ja Hiina riigiettevõte Jilin Province New Energy Investment Co. Ltd. investeerimis- ja koostöökokkuleppe, mille kohaselt investeerivad Jilin New Energy ning teised Hiina Jilini provintsi ettevõtted Eesti taastuvenergeetika sektorisse 130 miljonit eurot. Sellest kokkuleppest on Eesti ja Jilini provintsi vahel välja kasvanud tihedam koostöö, mille üheks osaks on ka käesolev visiit.

EASil on Hiinas esindus alates 2010. aastast ning seda juhib Priit Martinson, peakontorist juhib Hiina projekti Jaan Heinsoo. „Juhin tähelepanu, et tänane koostöö tase Jilini provintsiga on saavutatud ennekõike Priidu ja Jaani pikaajalise töö tulemusena,“ lisas Martin Hirvoja.

Jilini provintsi delegatsioon viibib Eestis 19.-21. juulil. Äridelegatsiooni hulgas on Jilin Department of Commerce’i (Hiina majandusministeeriumi Jilini osakond) peadirektor ning provintsi 14 olulisema ettevõtte esindajad, kes tegutsevad näiteks põllumajanduse, taastuvenergia, õlitööstuse, raudtee, ehitusmaterjalide, puidutöötluse, toiduainete, tekstiili ja kaubanduse valdkondades.

Laupäeval, 20. juulil oli delegatsioon visiidil Paldiskis!