Paldiskis tekkivad sünergiad meeldivad välisettevõtetele

Aprilli algul Paldiskit külastanud Jarparo Oy juhtkonna sõnul toetavad kõik Baltic Sea Industrial Hub-il väljahõigatud eelised nende äri arengut oluliselt ning seetõttu asutakse tõsiselt kaaluma ka oma firma kolimist Paldiskisse, mis võib juba lähitulevikus luua Paldiskisse ligi 70-80 uut töökohta ja tuua siia mitmemiljonilise tööstusinvesteeringu.

Paldiski Investorteeninduse Programmi (PIP) raames läbiviidava välisinvestorite otsingu käigus on Eestit külastanud mitmed potentsiaalseid välisinvestoreid, kellede hulgas oli üks viimastest väärika ajalooga ettevõte Jarparo Oy Soomest. Ettevõtte leidis üles PIP-i Põhjamaade müügijuht Juha Granlund, kes tutvustas neile Paldiski töösuspiirkonna eeliseid ja võimalusi, ning kuna uute pindade otsing on ettevõttes hetkel juba vägagi aktuaalseks muutunud, otsustati teiste valikuvariantide kõrval tulla vaatama ka Baltic Sea Industrial Hub-i poolt pakutavaid võimalusi.

Jarparo toodab suuri ja nõudlikke energia- ja tööstussektori masinaid ja seadmeid, mis sisaldavad kõrgetasemelisi automaatika ja hüdraulikalahendusi. Lisaks pakub ettevõte ka erilahendusi ning teadus- ja arendustegevust. Täna töötab ettevõte Soomes selliste väärikate nimedega nagu Valmet, ABB, Konecranes jpt, tarnides ligi 95% valmistoodangust Soomest väljaspoole üle terve maailma. Kuna firma on viimastel aastatel jõudsalt oma müügikäivet ja tootmismahte kasvatanud, siis hakkab olemasolev 4300 m2 tootmispind Järvenpääl neile väikseks jääma ning seoses peatse rendilepingu lõppemisega kaalutakse kolimist uutele nõudmistele vastavatele tootmispindadele.

Firma juhi Pekka Bollströmi sõnul ollakse otsimas senisest kõrgemate lagedega (13-15 m) suuremat tootmispinda (5000-6000 m2), mis võimaldaks neil valmistada oma klientidele veelgi suuremõõtmelisemaid masinaid. Lisaks on alati konkuretsis püsimise huvides oluliseks ka paremad logistilised võimalused ja ärikeskkond, milles tegutsetakse, ning pikas perspektiivis on Eesti paindlikum ja soodsam majanduskeskkond nende sõnul väga oluline argument.

„Vestlesin Pekkaga juba käesoleva aasta algul ning kuuldes nende tulevikuplaane mõistsin kohe, et meile on naeratanud õnn, sest Paldiskil on neile pakkuda seda, mida nad on otsimas. Hetkel näeme neile lausa kahte võimalikku maandumispaika – kas siis Paldiski Tehnopargis või Paldiski Lõunasadama tööstuspargi territooriumil koostöös teise Soome tööstusettevõttega, kes on off-shore ja laevaehituse valdkonnast. Viimasega tekiks nende kahe firma vahel koheselt ka väga hea sünergia, mis looks mõlemale mitmekülgsema ja teineteist täiendava tootmisbaasi,“ kommenteeris senist töövõitu Juha Granlund.

„Jarparo Oy’ga läbirääkimisi pidades mõistsime, et nende profiil vastab Baltic Sea Industrial Hub-i visioonile nagu rusikas silmaauku,“ rõõmustab eduka kohtumise üle Klienditugi OÜ partner Rene Sildvee. „Esiteks tarnib täna Jarparo suure osa toodangust pea kõigisse maailmajagudesse laevadel, aga kuna täna tegutsetakse sisemaal, siis see tähendab enamasti kauba laevale transportimise eel eriveoste maanteetransporti, mis on siiani olnud üsnagi tülikas. Seevastu Paldiskis oleks sadam sisuliselt nende kõrval, mis lihtsustab oluliselt tarneprotsesse ning vastavalt kauba lõppsihtkohale on neil võimalus valida kauba liigutamisel ka raudtee ja maantee vahel. Teiseks on meie majanduskeskkond senisega võrreldes oluliselt konkurentsivõimelisem ja paindlikum. Kolmanda olulise aspektina sümpatiseeris neile teadmine, et vahetus läheduses asuvad mitmed strateegilised partnerid – varustajad, allhankijad ja isegi potentsiaalsed kliendid. Neljandaks on Jarparo väga suur energiatarbija ning selles vallas meeldis neile väga riigipoolne aktsiisisoodustus suurtarbijatele ja energiatootja ning tarbija vahele otseliini rajamise võimalus,“ kommenteerib Sildvee.

Kohtumise käigus külastati ka Paldiskis tegutsevat Zincpoti tehast, kellest võib saada Jarparo oluline allhankepartner tulevikus.

Harju Ettevõtlus ja Arenduskeskuse projektipartner on PEL, kes koostöös Riigi Tugiteenuste Keskuse, kohaliku omavalitsusega ning Team Paldiskiga käivitas Riigi Tugiteenuste Keskuse poolt rahastatava PIP-i programmi 2017. aasta alguses. Projekti juhib PEL-i koosseisus projektijuht Ly Lepik, kelle koostööpartneriks on välisinvestorite otsingu hanke võitja Klienditugi OÜ, keda esindab juhatuse liige Rene Sildvee. Projekti eesmärgiks on edastada võimalikele investoritele vähemalt 15 suunatud väärtuspakkumist, mis peaks tagama neilt ühe investeerimisotsuse aastal 2018 ja 2-3 investeerimisotsust aastatel 2019-2020.