Äripäev: Pakri rohekeskus kibeleb Põhja-Euroopa suurimaks

Enn Laansoo JrPaldiskisse kerkiv Pakri rohetehnoloogia kompetentsikeskus loodab saada aastaks 2020 Põhja-Euroopa suurimaks energia ja keskkonnatehnoloogia teaduspargiks, panustades eelkõige oma heale asukohale.

Pakri teadus- ja tööstuspargis kerkib roheenergia keskus, kompleksist on avatud juba kaks hoonet. Aastaks 2020 loodab teadus- ja tööstuspargi juht Enn Laansoo Jr rajada sinna Põhja-Euroopa suurima ning atraktiivseima n-ö targa linna.

„Meie eemärk on ehitada n-ö tarku ehk energiatõhusaid maju, mis moodustaksid targa linna. Selleks rajame targa energiavõrgu, mis tähendab, et majades kasutatava energia toodame kohapeal taastuvatest energiaallikatest. Pakume seda rohelist energiat ka oma klientidele, kes meie tööstuspargis tegutsevad. Tahame pakkuda head keskkonda, kuhu tahetakse oma firma kolida,“ rääkis Laansoo täna tööstuskonverentsil.

Pinda on Pakri rohepargis 60 hektarit, Laansoo võrdles seda Ülemiste City pindalaga, mis on 36 hektarit. Tõsi, Ülemiste City  laiub kõrgustes.

„Me oleme pereettevõte, kus on esindatud kolm generatsiooni. Kuigi oleme olemuslikult eraettevõte, teeme tihedat koostööd Tallinna teaduspargi Tehnopoliga,“ lisas ta.

Laansoo arvates on Paldiski Eestis ainuõige geograafiline asukoht rohetehnoloogia teaduspargi rajamiseks, sest seal on mandri Eesti ühed parimad taastuvenergia ressursid ning asukoht olemasoleva tuulepargi kõrval.

„Saaksime pakkuda tuuleenergiat otse meie klientidele, lisaks on lähedal Ämari lennujaam, millel on hea perspektiiv kauba transpordiks ning samuti on läheduses kaks süvasadamat,“ selgitas ta.

Põhja-Euroopas on kümme taastuvenergia teadusparki, Lõuna-Euroopas on neid 25. Laansoo sõnul on Pakri pargi rajamise eeltöödega läinud kaua aega, partneritele ja klientidele asuti plaani tutvustama juba seitse aastat tagasi.

„Meie idee panna suur tuulik tootmishoone kõrvale naerdi kohati välja või peeti seda lihtsalt utoopiliseks. Öeldi, et tuulik teeb müra, aga tuulikumüra on tegelikult väiksem kui keskmise tootmishoone sees. Seni pole olnud Eestis rohetehnoloogia pargi rajamiseks piisavat kompetentsi, selle omandamine on võtnud kaua aega. Nüüd on meil energiasalvestuse küsimuse lahendamiseks kokkulepe isegi ühe Hollandi ettevõttega Eestis arendatava järgmise generatsiooni tuuliku püstitamiseks,“ rääkis Laansoo.

Mari Mets
mari.mets@aripaev.ee